X
تبلیغات
زولا

تارنگار دانشجویان گروه زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی

نوشته شده توسط محمد فرید قندی

دوپامین چیست؟

هورمون مغزی دوپامین به ما توانایی و انرژی بیشتری می بخشد که کمبود آن باعث خستگی و بی حوصلگی در افراد می شود . در حالیکه سروتونین حس خوشبینی و رضایت مندی را در وجود ما افزایش می دهد و تنش را نیز کاهش می دهد . مردان اغلب دوپامین کم می آورند . از سوی دیگر زنان بیشتر سروتونین کم می آورند که باعث احساس افسردگی در آنان می شود.
اگر گوشت بیشتری بخورید بدنتان دوپامین بیشتری میسازد و لازم است چربی بدن زنان بیشتر باشد و لذا بدن باید چربی مورد نیاز در روز مره را مصرف کند تا این حس ناخوشایندی ایجادنشود و بتواند در برابر تنش ها مقابله کنند . پژوهشگران آمریکایی کشف کردند که هورمون دوپامین که در مغز ترشح می شود نقش دوگانه ای داشته و تنها منجر به بروز نشاط و آرزو نمی شود بلکه سبب بروز ترس و هراس نیز است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو کشف کردند هورمون دوپامین نه تنها مسئول تولید نشاط و آرزو است بلکه در تولید هراس و ترس نیز دخالت دارد.

نتایج این یافته ها می تواند در این خصوص توضیح دهد که چرا عملکرد بد سیستم دوپامین تنها در پدیده های وابستگی و اعتیاد شرکت ندارد بلکه نقش مهمی هم در بروز بیماریهای چون اسکیزوفرنی و بعضی از انواع هراسهای بی مورد ایفا می کند.

تاکنون اطلاعات بسیاری به دست آمده که نشان می دهند دوپامین تاثیرات مثبتی مثل پاداش و نشاط بر جای می گذارد اما نتایج این تحقیق اخیر حاکی از آن است که این هورمون می تواند از طریق عمل روی فضاهای مغزی همجوار با فضاهای مسئول پاداش سبب بروز رفتارهای منفی نیز بشود.

در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می‌شود و بر روی قشر و سایر مراکز حیاتی آن اثر می‌کند و احساس لذت و پاداش به او دست می‌دهد و سعی در تکرار آن عمل دارد. یکی از آثار سوء مواد مخدر فعال شدن همین سیستم است. بنابراین کسانی که یک بار با این مواد آشنا می‌شوند چون سیستم پاداش در مغز آنها تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف آن پیدا می‌کنند. از بین مواد مخدر هروئین به سهولت در چربی حل می‌شود. مغز انسان نیز مقدار زیادی چربی دارد و بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در زمان کوتاه‌تری روی مغز اثر می‌کند. کدئین نیز که از مشتقات تریاک است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می‌شود. در یک مطالعه روشن شده است که در معتادان، یکی از آثار سوء مصرف مواد، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

تاثیر دوپامین در فرایند اعتیاد
هنگام بو کشیدن، تزریق یا خوردن ماده یی اعتیادآور، در بدن چه رخ می دهد؟ چرا این مواد باعث جست وجوی اجباری فرد برای آنها می شوند؟ چرا هنگام گذر از جای تهیه آن ماده یا مشاهده بساط مصرف یا دیدار با هم منقلی ها یا هم پیاله یی ها، هوس مصرف این نوع ماده ها در فرد بیدار می شود؟ چرا ترک اعتیاد می تواند طاقت فرسا و گاهی غیرقابل تحمل باشد؟ چرا دگرگونی هایی که یک ماده اعتیادآور به وجود می آورد، مدت ها پس از ترک مصرف آن، باقی می ماند؟ پاسخ همه این پرسش ها در مغز ما نهفته است. استفاده نابجا از مواد اعتیادآور، دگرگونی هایی در مغز به وجود می آورد، نظام های انگیزشی آن را به یغما می برد و چگونگی فعالیت ژن های آن را تغییر می دهد. مغز یک معتاد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی با مغز یک فرد عادی تفاوت دارد. هنگام تبدیل شدن یک مصرف کننده اختیاری به یک مصرف کننده اجباری، آبشاری از تغییرهای عصبی رخ می دهد که یکی از مهمترین آنها این است: کوکائین، نیکوتین، هروئین، آمفتامین و دیگر داروهای اعتیادآور، مرکز لذت مغز را تغییر می دهند.

پشت پرده مرکز لذت
وقتی مرکز لذت، که مرکز پاداش نیز نامیده می شود، فعال است، احساس خوشی و لذت در ما به وجود می آید. خوردن قطعه یی از یک کیک، مقداری ماکارونی یا هر غذای دیگری که دوست دارید، این مرکز را فعال می کند. برنده شدن در یک رقابت، پذیرفته شدن در یک آزمون، مورد ستایش قرار گرفتن و دیگر تجربه های خوشایند نیز این مرکز را فعال می کند. سلول های عصبی که مرکز لذت را می سازند، با زبان شیمیایی دوپامین با هم ارتباط برقرار می کنند. این مولکول به عنوان پیام رسان عصبی از یک نورون (سلول عصبی) به نورون دیگر می رود، بر میزان آزاد شدن پیام رسان از نورون های دیگر تاثیر می گذارد و احساسی از خوشحالی ملایم تا سرخوشی شدید را به وجود می آورد. داروهای اعتیادآور غلظت دوپامین را در مرکز پاداش مغز افزایش می دهند. این داروها نسبت به یک عمل رفتاری، خوردن یک غذای خوشمزه یا برنده شدن در یک مسابقه، غلظت دوپامین را بیشتر افزایش می دهند. البته هر دارو این کار را به شیوه متفاوتی انجام می دهد: کوکایین جلوی فعالیت مولکولی را می گیرد که در حالت عادی دوپامین هایی را که پیرامون نورون ها پخش شده اند، برداشت می کند. وقتی کوکائین همه جایگاه های روی این مولکول را که پروتئین ترابر نامیده می شود، اشغال کند، جایی برای دوپامین باقی نمی ماند. بنابراین دوپامین پیرامون نورون ها می ماند و مرکز لذت را روشن نگه می دارد.

آمفتامین ها نیز مانع فعالیت پروتئین ترابر می شوند. به علاوه آنها باعث آزاد شدن دوپامین از کیسه های کوچکی به نام وزیکول می شوند که نورون ها، دوپامین را درون آنها اندوخته می کنند. دوپامین بیشتر به مفهوم تحریک شدن نورون های بیشتری در مرکز لذت است.

هروئین نورون های دارای دوپامین را تحریک می کند تا این مولکول پیام رسان را به ناحیه یی از مرکز لذت به نام هسته آکومبًنس رها کنند. به علاوه، هروئین همان نورون هایی را تحریک می کند که مخدرهای طبیعی مغز آنها را تحریک می کنند. الکل باعث آزاد شدن دوپامین، سروتونین (که احساس خوشی را در ما تنظیم می کند) و مخدرهای ذاتی مغز می شود. الکل میزان گلوتامات را نیز تغییر می دهد. این پیام رسان عصبی، نورون هایی را تحریک می کند که باعث سرخوشی آغازین الکل می شوند. به علاوه، الکل میزان تولید مولکولی به نام گابا را تغییر می دهد. گابا از تحریک شدن نورون ها می کاهد و در نهایت بیشتر الکل نوش ها را خواب آلود می سازد.

خوشی به ناخوشی می رسد
تا اینجای داستان، زیاد بد نیست، مرکز لذت تحریک می شود و فرد سرخوشی فراوانی را تجربه می کند. اما یک داروی اعتیادآور در درازمدت نمی تواند چنین اثرهایی داشته باشد. با مصرف پیوسته دارو، دگرگونی های پایداری در مغز به وجود می آید: مصرف داروی اعتیادآور، تعداد گیرنده های دوپامین را کاهش می دهد.

گیرنده ها به زبان ساده دستکش های مولکولی هستند که روی نورون ها قرار دارند و پیام رسان های عصبی در حال گذر را همانند توپ پرتاب شده، به چنگ می آورند. اما هرچه مصرف داروی اعتیادآور ادامه پیدا کند، شمار گیرنده های دوپامینی بیشتر کاهش می یابد زیرا مغز تلاش می کند مرکز لذت را که بیش از اندازه فعال شده است، از راهی آرام کند. داشتن گیرنده کمتر به مفهوم این است که دوپامین کمتری به دام می افتد و در نتیجه، مرکز لذت آرام می شود. اما اکنون قانون «نتیجه های ناخواسته» به اجرا درمی آید. وقتی شمار گیرنده های دوپامین کاهش یابد، ضربه یی که برای ایجاد خوشی و لذت به کار گرفته می شود، کارساز نیست. این رویداد، اساس مولکولی تحمل است. یعنی، دارو پس از مصرف پیوسته، همان اثرهای آغازین را ندارد و معتاد برای به دست آوردن سرخوشی آغازین، باید مقدار مصرف خود را بالاببرد. اما مشکل بدتری هم وجود دارد. نابودی گیرنده های دوپامین به مفهوم این است که تجربه هایی که در حالت عادی احساس خوشی و لذت به وجود می آورند، عقیم می مانند. یک غذای خوشمزه، یک گفت وگوی جالب یا یک پیغام عالی، هیچ کدام به اندازه دوران پیش از اعتیاد، هیجان و خوشی به پا نمی کنند. از این رو معتادان به این باور می رسند که تنها راه فرار از احساس بیچارگی و درماندگی، اضطراب و نگرانی و حتی افسردگی، مصرف داروی بیشتر است. به عبارت دیگر، مصرف آغازین ممکن است برای به دست آوردن خوشی و لذت باشد، اما اعتیاد به خاطر دوری از حقارت، نگرانی و ناامیدی بی پایان است. درد و رنج ترک اعتیاد نیز نتیجه مستقیم دگرگونی هایی است که دارو در دستگاه دوپامینی مغز به وجود می آورد. ترک اعتیاد و پرهیز از مصرف دارو، مغز را از تنها منبع دوپامینی که احساس خوشی را می آفریند، محروم می سازد. بدون آن به نظر می رسد زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد. برای نمونه، وقتی یک هروئینی به هروئین مورد نیاز خود دست پیدا نمی کند، به شدت به درد حساس می شود، پیوسته به دل آشوبی و تهوع دچار می شود و لرزش غیرارادی دارد. از این رو، متخصص ها، اعتیاد را نوعی بیماری مغزی می دانند: بیماری که با عمل ارادی مصرف دارو آغاز می شود، اما وقتی فردی به این بیماری دچار شد، دیگر نمی توان به او گفت: «بس کن»، درست همان طور که به یک سیگاری نمی توان گفت به آمفیزم دچار نشو. خلاصه، آغاز کار ممکن است ارادی باشد، اما پایان این طور نیست.

بازگشت خرابکار
اگرچه پایه زیست شناختی اعتیاد، تحمل دارو و ترک اعتیاد تا حدود زیادی شناخته شده است، توضیح بازگشت این بیماری مشکل تر است. پرهیز از مصرف دارو اجازه می دهد گیرنده های دوپامین به حالت عادی بازگردند. بنابراین، پس از دوره یی درد و رنج ترک اعتیاد، مغز هوس دارو را رها می کند. اما اعتیاد در عمل یک بیماری بازگشت کننده است. مرکز لذت، که به مرکز اعتیاد تبدیل می شود، ارتباط نزدیکی با حافظه دارد و خاطره های بهره گیری نادرست از دارو به اندازه یی با دوام است که حتی مشاهده یک بازوی عریان می تواند بار دیگر آنها را زنده کند. مانند سگ پاولف که هنگام شنیدن صدای زنگ «زمان غذا»، آب در دهانش جمع می شد، معتاد هنگام دیدن، شنیدن یا بوییدن پسمانده های مصرف داروی مخدر، آرزوی مصرف دارو را در سر می پروراند.

بازگشت اعتیاد ممکن است بازتاب تغییرهای ژنتیکی بادوام باشد. داروها می توانند به صورت کلیدهای DNA رفتار کنند و ژن ها را خاموش یا روشن کنند. برای نمونه، اعتیاد به کوکایین باعث کاهش فعالیت ژنی می شود که در تولید گیرنده های دوپامین نقش دارد. اگر این ژن پیوسته غیرفعال بماند، اساس بازگشت اعتیاد را پی ریزی می کند.

ژن ها ممکن است دست کم تا اندازه یی توضیح دهند چرا برخی بیش از دیگران در خطر اعتیاد قرار دارند. پژوهشگران دریافته اند همان دستگاه دوپامینی که داروها آن را فعال می کنند، با تجربه های تازه نیز می تواند روشن شود. از این رو پیشنهاد شده است افرادی که در پی تجربه کردن «چیز تازه بعدی» هستند، ممکن است تلاش کنند همان دستگاه دوپامینی اصلی را تحریک کنند. اگر آنان تجربه تازه یی انجام ندهند، ممکن است آن را به نحوی با داروها انجام دهند. در حقیقت، افرادی که وسواس گونه در پی تازگی هستند، بیش از افرادی که به چیزهای پیشین خشنود هستند، به استفاده نادرست از داروها گرایش دارند.

به نظر می رسد به دنبال تازگی بودن، اساس ژنتیکی دارد. بنابراین شاید اعتیاد نیز یک عامل وراثتی داشته باشد. البته ژن ها می توانند خطر اعتیاد را نیز کاهش دهند. بسیاری از آسیایی ها گونه هایی از ژن هایی را دارند که سوخت و ساز الکل را تنظیم می کنند. در نتیجه، آنان پس از نوشیدن الکل واکنش شدیدی تری از خود نشان می دهند که به صورت برافروختگی، تهوع و تپش قلب شدید خود را نشان می دهد. این واکنش می تواند نوعی دفاع ذاتی در برابر الکلیسم باشد، زیرا مردم دوست دارند از چیزهایی که آنان را ناراحت می کند، دوری کنند. کاش دوری از اعتیاد برای دیگران نیز به همین سادگی بود.

معتاد شوید
از سه دهه پیش، دانشمندان می دانستند که مغز، مواد روانگردان تولید می کند. نخستین بار موادی به نام اًنکفالین ها به عنوان مخدرهای طبیعی بدن معرفی شدند و خیلی زود هم ساخت های طبیعی همه داروهایی که نادرست استفاده می شوند، در مغز شناسایی شد. این مواد به عنوان آرام بخش های طبیعی بدن کار می کند و بسیاری از آنها مرکز لذت را فعال می کنند. اما مرکز لذت فقط برای خوشی و آرامش نیست. دانشمندان باور دارند که فعال شدن این مرکز محرک اصلی انگیزش و مشوقی برای فراگیری و تکرار است. خوردن غذا ممکن است عمل خوشایندی باشد، اما هدف اصلی از این رفتار، حفظ زندگی است. لذتی که با بوهای مطبوع و شکم پر همراه است، انگیزه و محرکی برای ترغیب کردن جاندران به عادت خوردن است تا بقای آنها تضمین شود. مغز مدارهایی دارد که مرکز لذت را با رفتارهای سازشی پیوند می زنند. این مدارها به تجربه مفهوم و اهمیت می بخشند. مفهوم پیدا کردن تجربه به ارزیابی نیاز دارد. پس از ارزیابی، رفتار مغز برای تدبیر سازشی تنظیم می شود. این فرآیند مفهوم بخشیدن به تجربه به ذخیره خاطره ها و در نهایت یادگیری نیاز دارد. مغز برای کمک کردن به این یادگیری، تجربه ها را به احساس ها پیوند می زند. از این رو، ما علاوه بر اینکه از خواندن کتاب می آموزیم، از این کار لذت هم می بریم و این سرخوشی را می توانیم تا اندازه یی تقویت کنیم که بی کتاب چون معتاد بی دارو باشیم.

خلاصه اگر از خوردن، آشامیدن، ورزش کردن، مطالعه کردن و خلاصه از زندگی لذت می بریم، به مخدرهای ذاتی و مرکز اعتیاد ذاتی آن مدیون هستیم. اگر اعتیاد چهره زندگی را برای برخی تاریک کرده است، به علت تداخل عمل مخدرهای بیرونی با مخدرهای درونی است. به نظر می رسد خوشبختی و تیره بختی ما در دست اعتیاد است. بنابراین برای رهایی از اعتیاد باید به فعالیت ها و رفتارهای مثبت معتاد شویم.

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 9 دی‌ماه سال 1389 ساعت 02:11 ق.ظ | نویسنده: محمدفریدقندی | چاپ مطلب
نظرات (69)
دوشنبه 13 دی‌ماه سال 1389 12:14 ب.ظ
آرمان
امتیاز: 27 11
لینک نظر
ممنون
شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1391 05:23 ب.ظ
h
امتیاز: 16 5
لینک نظر
خیلی عالی بود .
چهارشنبه 19 مهر‌ماه سال 1391 01:44 ق.ظ
man
امتیاز: 14 7
لینک نظر
نثر خیلی خوبی داشتی.
جمعه 22 شهریور‌ماه سال 1392 12:22 ب.ظ
رعد
امتیاز: 15 6
لینک نظر
ممنون.خیلی جالب بود
پنج‌شنبه 12 دی‌ماه سال 1392 10:43 ب.ظ
kahyal
امتیاز: 10 5
لینک نظر
خیلی هم خوب
جمعه 27 دی‌ماه سال 1392 05:39 ب.ظ
م
امتیاز: 12 5
لینک نظر
عالی بود ممنون از مقاله خوبتون
یکشنبه 27 بهمن‌ماه سال 1392 08:58 ق.ظ
مریم
امتیاز: 12 9
لینک نظر
متشکرم اطلاعات مفیدی بود
جمعه 1 فروردین‌ماه سال 1393 02:45 ب.ظ
علی
امتیاز: 14 38
لینک نظر
سلام این مقاله رو دزدیدی آقای قندی یادم نیست از کیه ولی خودت خوب میدونی از کی و کجا دزدیدیش
اعتیاد به دزدی داری، تو مغزت کلی دوپامین ترشح شده که دزدی کردی
نه؟؟؟؟
یکشنبه 17 فروردین‌ماه سال 1393 06:08 ب.ظ
شهرام
امتیاز: 12 6
لینک نظر
ممنون از زحماتیکه. جهت اطلاع رسانی انجام میدهد و رسالت رسانه
قط
چهارشنبه 28 خرداد‌ماه سال 1393 11:15 ق.ظ
سیامک
امتیاز: 6 7
لینک نظر
خیلی زحمت کشیدی .
ساده تر کاش کةبنویسی.
إز نطر گراماتیک
ممنونم
یکشنبه 15 تیر‌ماه سال 1393 11:41 ب.ظ
ابراهیم ریحانی پور
امتیاز: 9 4
لینک نظر
خیلی عالی و روان بود از زحماتتان تشکر می کنم .
سه‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1393 11:50 ب.ظ
یاسمن
امتیاز: 6 5
لینک نظر
ممنون از اطلاعات مفیدتون
سه‌شنبه 13 آبان‌ماه سال 1393 08:26 ق.ظ
محمد
امتیاز: 6 3
لینک نظر
واقعا قشنگ و عالی بود. دنبال اینجور مقاله ای میگشتم
شنبه 17 آبان‌ماه سال 1393 02:06 ق.ظ
hooman
امتیاز: 3 4
لینک نظر
salam mamnon az rahnemayiaton man 2 sale teramadol tark kardam mikhastam bedonam aya maghzam be halate avalie bargashte ya .... lotfan behem begin kheili mamnon misham
پنج‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1393 11:00 ق.ظ
محمد
امتیاز: 4 4
لینک نظر
سلام .ممنون از مطالب جلبتون . من دانشجوی ارشذ فیزیک صنعتی اصفهانم در مورد اعتیاد کار میکنم اگر میشه چندتا مقاله در مورد مبانی نورونی اعتیاد برام بفرستید
شنبه 8 آذر‌ماه سال 1393 12:28 ق.ظ
باران
امتیاز: 1 4
لینک نظر
دوشنبه 8 دی‌ماه سال 1393 01:04 ب.ظ
مطالعه گر
امتیاز: 11 5
لینک نظر
خیلی عالی و آموزنده بود .
برام مهم نیست که این متن دقیقا توسط کی نوشته شده بلکه مهم اینه که دارید اطلاع رسانی میکنید
و باعث افزایش آگاهی میشوید.
لطفا به سایت تیم اسکیت نقش جهان هم سر بزنید
چونکه ما ورزشکاران به خاطر ورزش کردن به طور طبیعی و با ترشح هورمون لذت شاد هستیم
جمعه 12 دی‌ماه سال 1393 12:23 ق.ظ
کوهستان
امتیاز: 7 4
لینک نظر
در نقل مطالب منبع را ذکر کنید. به نظر می رسد مطلب از نشانی زیر نقل شده است:
http://www.migna.ir/vdcdf90x.yt0xs6a22y.html
چهارشنبه 24 دی‌ماه سال 1393 05:37 ب.ظ
علی
امتیاز: 11 5
لینک نظر
سلام
حالا از هرجا آورده اگه بدردتون خورد تشکر وگرنه اینقدر دنبال حاشیه نباشید .همدیگر را دوست داشته باشیم.موفق باشید
جمعه 26 دی‌ماه سال 1393 09:00 ق.ظ
دبیر - اموزش و پرورش گرمی
امتیاز: 4 5
لینک نظر
ممنون جالب بود
پنج‌شنبه 2 بهمن‌ماه سال 1393 11:23 ق.ظ
Asgar^4.75
امتیاز: 3 8
لینک نظر
خدا میدونه این متن از کجا اومده و مال کدوم سایتهفقط به نظر میرسه 10 تاسایت اینو دارن.
سه‌شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1394 08:12 ب.ظ
محسن
امتیاز: 3 2
لینک نظر
ممنون
یکشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1394 03:28 ب.ظ
فاطیما
امتیاز: 2 3
لینک نظر
بسیار عالی بود.واقعا ممنون
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 02:28 ب.ظ
سیما
امتیاز: 4 3
لینک نظر
خیلی مطلب مفیدی بود،متشکرم،منتظرمطالب بعدی هستم
جمعه 21 فروردین‌ماه سال 1394 06:09 ب.ظ
ارمان
امتیاز: 2 4
لینک نظر
سلام خیلی عالی و روان بود
من معمارهستم اما کاش پزشکی میخوندم پدرم پرستاره خوب میفهمه این جیزارو اما به حدی روان توضیح دادین که همشو فهمیدم
البته من بخاطر تاثیر خنده سر از سایت شمادراوردم
خدا خیرتون بدهححححححح
پنج‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1394 04:05 ب.ظ
کمال
امتیاز: 2 4
لینک نظر
عالی بود
شنبه 6 تیر‌ماه سال 1394 01:21 ب.ظ
فارس
امتیاز: 2 3
لینک نظر
ممنونم از اطلاع رسانیتون دستمریزاد
جمعه 16 مرداد‌ماه سال 1394 09:53 ب.ظ
حسین
امتیاز: 3 2
لینک نظر
خیلی خوب بود تشکر می کنم
سه‌شنبه 10 شهریور‌ماه سال 1394 10:27 ب.ظ
میلاد
امتیاز: 2 3
لینک نظر
خیلی عالی هر چی بگم کم گفتم دستتون درد نکنه واقعاً
یکشنبه 29 شهریور‌ماه سال 1394 07:08 ق.ظ
محمد
امتیاز: 1 3
لینک نظر

شما خانم هستید یا آقا؟؟؟؟؟
یکشنبه 29 شهریور‌ماه سال 1394 06:26 ب.ظ
امیرعلی
امتیاز: 2 2
لینک نظر
بسیار بسیار عالی و آموزنده
ممنون از شما
جمعه 6 آذر‌ماه سال 1394 07:13 ق.ظ
مصطفی
امتیاز: 2 2
لینک نظر
سلام باتشکرفراوان
شنبه 7 آذر‌ماه سال 1394 12:54 ب.ظ
Dr.bei
امتیاز: 4 3
لینک نظر
ممنون از اطلاع رسانتیون...عالی بود...من خودم دانشجوی پزشکیم...و واقعا استفاده کردم...

در ضمن این میتونه باعث بشه افراد معتاد به فیلمهای پورن هم به خودشون بیان...

وابستگی به هیچ چیز خوب نیست...
جمعه 4 دی‌ماه سال 1394 03:56 ب.ظ
رامین
امتیاز: 2 2
لینک نظر
ممنون
جمعه 25 دی‌ماه سال 1394 01:41 ب.ظ
Hade
امتیاز: 1 4
لینک نظر
سلام شما اطلاعات در همین حده اگه جواب مثبته باید بگم که خیلی کمه.
پنج‌شنبه 29 بهمن‌ماه سال 1394 01:33 ب.ظ
رضا
امتیاز: 1 1
لینک نظر
ایا دارویی برای کم کردن ترشح دوپامین ساخته شده است
پنج‌شنبه 20 اسفند‌ماه سال 1394 04:28 ب.ظ
محمد
امتیاز: 2 0
لینک نظر
خوب بود خیلی شیوا وروان بود دمت جیز
جمعه 28 اسفند‌ماه سال 1394 10:05 ب.ظ
محمد
امتیاز: 2 0
لینک نظر
سلام
ببینید ما یه راه راحت میخاهیم تا بتونیم به صورت عام با اظطراب اجتماعی برخورد کنیم و اون رو مانند فلج اطفال ریشه کن کنیم
به نظرم انسانی مثل شما با این طرز تفکر میتونه جامعه امروز رو از معزل اظطراب اجتماعی خارج کنه
شنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1395 12:18 ب.ظ
مهندس
امتیاز: 0 1
لینک نظر
بسیار عالی و جامع.لطفا ادامه دهید.
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1395 06:03 ب.ظ
mehram rafati
امتیاز: 1 2
لینک نظر
مقاله خوبی بود اما راهکار زیادی نشان نداد. چگونه همیشه شاد بمانیم را نشانم نداد. متشکرم
شنبه 22 خرداد‌ماه سال 1395 12:10 ب.ظ
کامران
امتیاز: 0 1
لینک نظر
سلام خیلی خوب بود اما از برخی جملات ناخودآگاه نتایج جانبی در ذهن شکل میگیرد مثلا اینکه تجربه را به احساسها وصل می کندو.. یا یکی بودن مرکز لذت ویادگیری با مرکز اعتیاد! این را تداعی میکند که برخی دانشجوها در شبهای امتحان بی خود مواد مصرف نمی کردندو...
جمعه 8 مرداد‌ماه سال 1395 03:00 ب.ظ
مسعود
امتیاز: 1 3
لینک نظر
دمت گرم من الان فهمیدم که بعضی روزها متامفتامین استفاده نکنم و بجاش قرص ریتالین یا دوپامین بزنم یا حتی موقع مصرف متامفتامین دوپامین هم بهش اضافه کنم فازش میره بالاتر
جمعه 19 شهریور‌ماه سال 1395 11:12 ب.ظ
زانیار
امتیاز: 0 1
لینک نظر
ممنون عالی بود سپاس فراوان
سه‌شنبه 23 شهریور‌ماه سال 1395 09:59 ق.ظ
گلناز
امتیاز: 0 1
لینک نظر
سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون من برای مقاله ای با ثبت نام نویسنده از مطالب استفاده مینمایم.ممنون
جمعه 2 مهر‌ماه سال 1395 10:07 ب.ظ
mhf
امتیاز: 0 0
لینک نظر
خیلی خوب بود
پنج‌شنبه 15 مهر‌ماه سال 1395 11:04 ق.ظ
رز
امتیاز: 2 0
لینک نظر
لطفا بگید خوردن شکلات شیرین چه هورمونی را در مغز ایجاد میکند و چه احساسی را بوجود می آورد؟
پنج‌شنبه 6 آبان‌ماه سال 1395 01:10 ق.ظ
حامد
امتیاز: 0 1
لینک نظر
توضیح عالی و روان و شیوا
جمعه 7 آبان‌ماه سال 1395 08:57 ب.ظ
حسن
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام ارادت وقت بخیر دوستان اگر لطف کنید لینک مقالات لاتین دوپامین رو بزارید ممنون میشم با تشکر
دوشنبه 20 دی‌ماه سال 1395 11:59 ب.ظ
الی
امتیاز: 0 1
لینک نظر
خیلی از خوندنش لذت بردم
خیلی خوب توضیح دادین
خسته نباشید
شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1395 07:06 ق.ظ
سارا
امتیاز: 0 1
لینک نظر
عالی بود ممنون.چقدر خوب و قابل فهم توضیح دادین
( تعداد کل: 69 )
   1      2   >>
صفحات
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد