X
تبلیغات
زولا

تارنگار دانشجویان گروه زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی

نوشته شده توسط محمد فرید قندی

عرق کردن بیش از حد تحمل بدن (هیپر هیدروز)

تا کی می‌توان این عارضه را تحمل کرد؟
عرق کردن بیش از حد بدن عارضه خطرناکی نیست ولی تاثیر خیلی زیادی در کیفیت زندگی مبتلایان دارد. بسیاری از مبتلایان نمی‌دانند که آیا این عارضه درمان پذیر هست یا نه و برای درمان آن به چه کسی باید مراجعه کنند.
تعریف:
در چه مواقعی می‌گوییم که میزان تعریق زیاد است؟
در واقع هیچکس نمی‌تواند تعریف درستی از اصطلاح "تعریق خیلی زیاد" (هیپر هیدروز) ارائه دهد. شاید دلیل آن فقدان وسیله‌ای مناسب برای اندازه گیری میزان عرق کردن بدن باشد. به همین دلیل تعریق بدن به هر میزانی که مشکل ساز باشد یا باعث تنش عصبی در شخص شود، به عنوان هیپرهیدروز در نظر گرفته می‌شود. دلیل این عارضه هنوز نامشخص است ولی حدود 1-3 درصد از مردم از این عارضه رنج می‌برند.
هیپرهیدروز معمولا از نوجوانی شروع می‌شود. خیس بودن مداوم کف دست و پا و زیر بغل از شکایتهای اصلی این مبتلایان است. اگر تعریق زیاد محدود به همین نقاط باشند، به آن هیپرهیدروز موضعی می‌گویند. در بیشتر موارد هیپرهیدروز موضعی مشکل جسمانی وجود ندارد و مبتلایان در سلامت کامل به سر می‌برند. در این افراد میزان بروز مشکلات عصبی تفاوت چندانی با افراد عادی ندارد. اما گاهی هم مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند. مثلا بعضی از مبتلایان از خیس بودن خود خجالت می‌کشند. یا اینکه عامل بسیاری از ناکامی‌های زندگی خود را موارد ذیل معرفی می‌کنند:

·   تعویض مکرر لباس در طول روز بدلیل خیس شدن با عرق

·        پرهیز از دست دادن با دیگران

·        پرهیز از شرکت در مراسم عمومی

·        از دست دادن موقعیتهای عاطفی

·        تداخل با نگارش با نوشت افزارهای جوهردار مثل خودنویس

در واقع یک سوم از مبتلایان به هیپرهیدروز موضعی مشکل خود را غیر قابل تحمل می‌پندارند.
آیا هیپرهیدروز درمان هم دارد؟
علیرغم اثرات منفی زیاد این عارضه در زندگی مبتلایان آن، بیشتر آنها سراغی از درمان نمی‌گیرند. از آنجایی که بیشتر مبتلایان به هیپرهیدروز موضعی جوان هستند، با مشکل خود کنار می‌آیند. بعد از سازگاری با این عارضه، اغلب آنها از درمان پذیری آن مایوس می‌شوند و با آن زندگی می‌کنند.
اگرچه درمان قطعی وجود ندارد، ولی می‌توان تا حد زیادی از عوارض آن کاست. در واقع با مصرف دارو یا استفاده از دستگاههای مختلف میزان تحمل این عارضه در بین مبتلایان بیشتر می‌شود.
    

راههای مختلف درمان

اگرچه هیپرهیدروز موضعی خطرات جدی بجا نخواهد گذاشت، اما لحظاتی از زندگی وجود دارند که تاثیر جدی از این عارضه می‌گیرند. به همین دلیل درمان را به بعضی از مبتلایان توصیه می‌کنیم. به نظر شما در چه زمانی باید درمان را شروع کرد؟ ما درمان را برای کسانی توصیه می‌کنیم که این رطوبت مداوم اختلال در زندگی فرد ایجاد کرده باشد.

برای درمان از داروهای ساده شروع می‌کنیم. در صورتی که مشکل برطرف نشد، از روشهای درمانی تخصصی‌تر استفاده می‌کنیم. این ترکیبات عبارتند از:

1.     اسپری ضد عرق: ترکیبات ضد عرق ساده در تمام فروشگاههای آرایشی بهداشتی وجود دارند و برای تهیه آن نیازی به نسخه پزشک نیست. این ترکیبات تاثیر کمی دارند و برخی از بیماران به این ترکیبات پاسخ مناسب می‌دهند.

2.     داروهای ضد عرق: این ترکیبات را فقط با نسخه پزشک از داروخانه می‌توان تهیه کرد. این دارو که قدرت اثر قوی تری نسبت به اسپری دارد از نمک آلومینیوم تشکیل شده و می‌تواند در هیپرهیدروز معمولی اثر داشته باشد.

3.     یونتوفورزیس: در این روش درمانی دارویی وجود ندارد و با تکنولوژی الکتریکی درمان لازم انجام می‌شود. دستگاه یونتوفورزیس جریان الکتریکی خاصی ایجاد می‌کند. این جریان الکتریکی از طریق الکترودهای خاص به نواحی دارای عرق زیاد وارد شده غدد عرق را سرکوب می‌کند. به این ترتیب بیمار تا مدتها از رطوبت ناشی از عرق زیاد در امان است.

4.     بوتاکس: تزریق این داروی ضد چروک در نواحی مبتلا به هیپرهیدروز می‌تواند تحریک عصبی غدد عرق را کمتر کرده و ترشح این غدد را کاهش دهد. این دارو تا 90 درصد موارد هیپرهیدروز را درمان می‌کند. به این ترتیب مواردی را که به روشهای درمانی قبلی جواب نمی‌دهند با این روش بهبود می‌دهیم. با توجه به اینکه این روش نیاز به تزریق در نقاط متعدد دارد، برای کاهش درد از بیحس کننده‌های موضعی استفاده می‌کنیم.

5.     داروهای خوراکی: این داروها هم از میزان عرق تا حد مطلوبی کم می‌کنند اما با توجه به عوارض جانبی زیاد، خیلی مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار نمی‌گیرد. از جمله عوارض این داروها طپش قلب و گاهی افزایش فشار خون می‌باشد.

در موارد هیپرهیدروز عمومی، برعکس نوع موضعی، کل بدن دچار افزایش تعریق می‌شود. این موارد خیلی بندرت دیده می‌شوند ولی در صورت مشاهده باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمود. از جمله علل این بیماری عفونتهای عمومی بدن، اختلالات هورمونی، سرطان ویا اختلالات عصبی می‌توان نام برد. در هیپرهیدروز عمومی شبها موقع خواب هم افزایش عرق خواهیم داشت در صورتی که در نوع موضعی فقط در موقع بیداری عرق زیاد دیده می‌شود. برای درمان هیپرهیدروز عمومی علت ایجاد کننده باید برطرف شود پس شناسایی این علت الزامی است که توسط پزشک انجام می‌شود.

به این ترتیب متوجه می‌شویم که هرعلامتی ممکن است نشانه اولیه یک بیماری مهم باشد. پس به تمام مشکلات جدید بدن باید توجه کرد و از کوچکترین علامت حتی عرق کردن نابجا نباید بطور سرسری گذشت و علت ایجاد کننده آنرا جستجو کنید.

تاریخ ارسال: جمعه 25 مرداد‌ماه سال 1387 ساعت 07:37 ب.ظ | نویسنده: محمدفریدقندی | چاپ مطلب
نظرات (13)
سه‌شنبه 29 مرداد‌ماه سال 1387 10:41 ق.ظ
امیراشکان
امتیاز: 1 0
لینک نظر
مرسی ممنون مطلب جالبی بود
سه‌شنبه 29 مرداد‌ماه سال 1387 05:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
لینک نظر
پنج‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1387 03:13 ب.ظ
MoonToise
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام...
می خواستم بپرسم که رشته جانور شناسی چه جوریه ؟
خوبه یا بده ؟
کار داره ؟ (مخصوصا من که به شکل دیوانه کننده ای به رشته جانور شناسی علاقه دارم)
اگه تونستید اینجا جوابمو بدید و یا به من mail بزنید.

از وبتونم تشکر می کنم

فعلا بای
شنبه 9 شهریور‌ماه سال 1387 10:50 ق.ظ
امتیاز: 0 1
لینک نظر
پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1387 01:44 ب.ظ
فرزانه
امتیاز: 1 2
لینک نظر
ممنون از مطالب جالبت موفق باشی
شنبه 23 شهریور‌ماه سال 1387 11:57 ب.ظ
پارس درگاه
امتیاز: 0 0
لینک نظر
مدیر محترم وبلاگ

با سلام،

احتراما با توجه به اینکه وبلاگ شما بر اساس کیفیت و تعداد مطالب تخصصی، جزو پایگاه های برتر اطلاع رسانی حوزه زیست شناسی ارزیابی شده یک ایمیل برای توضیح نحوه همکاری بیشتر با شما برایتان ارسال شد با توجه به احتمال عدم دریافت آن ، می توانید متن نامه ها را در آدرس های:http://parsdargah.team.googlepages.com/name-site-weblog-bartar-87-6-18.gif

و

http://parsdargah.team.googlepages.com/name-site-weblog-bartar1-87-6-18..gif

مشاهده نمایید.

با احترام

هیات امنای مجموعه سایت های علمی پارس درگاه
دوشنبه 25 شهریور‌ماه سال 1387 11:11 ب.ظ
نوید
امتیاز: 1 0
لینک نظر
سلام وبلاگ خیلی جالبی داری به وبلاگ من هم بیا و در نظرسنجی ها شرکت کنید ممنون.
شنبه 3 مهر‌ماه سال 1389 12:20 ب.ظ
امتیاز: 0 0
لینک نظر
شنبه 3 مهر‌ماه سال 1389 02:21 ب.ظ
امتیاز: 5 1
لینک نظر
http://itp.epage.ir
اگر مایلید در مورد عرق و نحوه درمان آن بیشتر بدانید به این سایت سری بزنید
موفق باشید
شنبه 3 مهر‌ماه سال 1389 02:22 ب.ظ
مینا
امتیاز: 0 2
لینک نظر
http://itp.epage.ir
برای دانستن بیشتر در مورد عرق و نحوه در نمان آن به این سایت سری بزنید
پنج‌شنبه 4 مهر‌ماه سال 1392 11:16 ق.ظ
مهدی
امتیاز: 0 0
لینک نظر
ممنون مطالب جالبی بود ولی هنوز عملیشون نکردم تا کاراییشون برام مشخص بشه
پنج‌شنبه 28 آذر‌ماه سال 1392 03:27 ق.ظ
آیت
امتیاز: 0 2
لینک نظر
با عرض سلام. من از 15 سالگی به بیماری هیپرهیدروز شدید دچار شدم الان هم 12 ساله هیچ کاری نمی تونم انجام بدم و سالهای زیادی که دارم عذاب می کشم و تا حالاهم کدیین و ترامادول و ... . استفاده میکنم که این داروها هم باعث مشکلاتی از قبیل تنگی نفس . طپش و درد شدید قلبم و قفسه سینم .مشکلات گوارشی. و... . بارها بارها بستری شدم ولی تا کنون درمان قطعی نشدم . اگر به هر طریقی مرا راهنمایی کنید ممنون می شوم.
سه‌شنبه 10 دی‌ماه سال 1392 10:15 ب.ظ
A.Tirparan
امتیاز: 0 1
لینک نظر
من از زمانی که به یاد دارم،یعنی از اول دبستان که با مداد مینوشتم همیشه اشکم در میومد.چون دفتر زیر دستم همیشه خیس بود و مداد روش نمی نوشت.مخصوصا وقتی اضطراب دیکته هم اضافه میشد که دستم چیک چیک عرق می کرد.
الان هم که سال آخر مهندسی ام هنوز این مشکل رو دارم.دکتر فوق تخصص تو مشهد رفتم گفت بعد از 20سالگی خوب میشه.اما الان24سالمه خبری نیست.باهاش کنار اومدم.اما تو استرس امتحان و وقتی الکترونیک کار میکنم عذاب آوره.چون مهندس برقم.حالا فکرشو بکنید با یک دست خیس آدمو برق بگیره.مقاومت پوست در حالت خیس حدود 20برابر کمتره!!! یعنی اگر برق بگبرتتون 20برابر آدم معمولی روی شما تاثیر میزاره!!!!!
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد